Jak na ligovou mechaniku Blight?

Path of Exile je tu s námi již pár let a za tu dobu se objevila spousta ligových mechanik, které s námi zůstaly až do této chvíle. Některé se za tu dobu změnily, některé zůstaly nedotčeny a také je velká pravděpodobnost, že pokud jste nebyli u “zrodu” dané ligové mechaniky, možná o ní nevíte vše, co je potřeba.

Tímto článkem tedy odstartujeme sérii návodů, které budou spjaté i s live mentoringem na twitch.tv. V tom dnešním článku se podíváme na ligovou mechaniku Blight, která v nedávném updatu 3.16 Scourge dostala slušný přídavek, a tím se opět zatraktivnila.

Live mentoring na twitchi?

Společně se streamerem ArcadeBulls jsme se nedávno dohodli, že si vysvětlíme základy endgamu, a tedy jak nezůstat zaseknutý v mapách a najít si nějaký cíl hry a způsob získávání currency. Obsah Path of Exile je nicméně tak obří, že již během prvních minut bylo prakticky rozhodnuto, že se z této ojedinělé události stane série povídání o jednotlivých částech Path of Exile endgamu.

Níže můžete mrknout na highlight streamu, kde jsme probrali základy ohledně endgamu a především poté právě ligovou mechaniku Blight včetně nějakých praktických ukázek. Zároveň se můžete těšit na další takovéto streamy, kde budeme probírat jednotlivé herní mechaniky. V tom příštím (08.11.2021 v 15:15 na https://www.twitch.tv/arcadebulls) probereme blíže Delve a Expedition.

Co je Blight a jak na něj?

Pokud chcete zažít trochu nostalgie, můžete si přečíst například náš článek o oznámení ligy Blight z roku 2019, ve kterém naleznete popis základního principu této ligové mechaniky. Pokud bychom však měli vše shrnout do TLDR verze, tak se jedná o Tower Defense mechaniku, kde je vaším úkolem stavět věžičky a chránit Pumpu. Odměnou jsou vám poté bedničky s lootem, Blight oleje a Blight mapy.

Rekapitulace základních principů Blightu

Co je tedy Blight? Věříme, že nebude třeba jít do úplných základů, a tak se to pokusíme vypíchnout jen ty nejdůležitější aspekty této ligové mechaniky. Jak již bylo zmíněno, Blight je tower defense mechanika a naším úkolem je chránit pumpu, která má určitý počet životů. Pokud se dostanou Blight mobové k pumpě, uberou jí počet životů v závislosti na raritě daného monstra.

  • Normální monstrum ubírá pumpě 1 život.
  • Magické (modré) monstrum ubírá pumpě 2 životy.
  • Raritní (zlaté) monstrum ubírá pumpě 5 životů.
  • Boss ubírá pumpě 10 životů.

Blight můžeme potkat buď při běžném mapování nebo ve speciálních Blight mapách, případně v nových, extrémně těžkých Blight-ravaged mapách.

Blight v běžných mapách

Pokud narazíte na Blight v běžné mapě, jde většinou o docela lehkou záležitost a dokážete si s ní poradit i bez stavění věží. Odměnou vám budou truhličky s lootem po dokončení Blightu a s tím spojená šance na získání Blight mapy. Pumpa má v běžných mapách 10 životů – pokud vám k ní projde Boss, neuspěli jste, dejte tedy pozor!

Blight mapy

Blight mapy nám mohou být odměnou za úspěšné splnění Blightu v klasických mapách. Jde o verzi mapy, kde nejsou běžná monstra ale pouze pumpa a velký počet cestiček, ze kterých se na nás povalí blight mobové. Zde už věžičky budou ve většině případů potřeba. Pumpa má v Blight mapách 20 životů, propuštění jednoho Bosse tedy neznamená ihned prohru.

Blight-ravaged mapy

Extrémní verze Blight map – to samé co je popsáno nahoře, ale daleko, daleko těžší. Pumpa má opět i v této verzi 20 životů.

Blight oleje

Oleje jsou itemy, které můžete využít vícero způsoby. Nejčastěji se používají na tzv. anoint notable pasivních skillů na amulet. Můžete je však použít i pro anoint Blight map či prstýnků. Anoint Blight map vám může danou mapu usnadnit nebo vylepšit její loot. Anoint prstýnků potom vylepšuje věžičky, které během Blightu stavíte.

Jak efektivně na Blight?

Jak již jsme zmínili, pokud potkáte Blight v klasické mapě – nebude to nic extra těžkého a tipy níže možná nebudete muset nikdy uplatnit. O Blight mapách, natož pak Blight-ravaged mapách, se toto však rozhodně říct nedá a bez nějaké strategie je skoro jisté, že mapu nedáte. Pojďme si tedy dát pár tipů, jak Blight zvládnout

Kam a které věže stavět?

Stavění věží je u Blight map naprostý základ, většina buildů se bez nich prostě neobejde – stavěním věží bez nějaké strategie se zdaru ale zřejmě nedočkáte. Které věže a hlavně kam je tedy stavět?

Stavte co nejblíže k Pumpě

Základním pravidlem je stavět věže co nejblíže Pumpě, věžičky totiž přestanou fungovat jakmile se od nich vzdálíte o cca 2 herní obrazovky. Nesnažte se tedy stavět věže moc daleko – jakmile poté přiběhnete zpátky k pumptě, nebudou už fungovat.

Dejte pozor na imunity

Druhým pravidlem je sledovat, na který typ vežiček budou monstra resistentní či imunní – v tom vám napoví lišta na spodu obrazovky. Pokud narazíte na spoustu vloček, vaše cold věžičky monstrům moc damage dělat nebudou a nebudou je ani víceméně zpomalovat.

Stavte věže, které vám pomůžou s crowd controllem

Základem úspěšné Blight mapy je stavět věže na Cold (chill věžičky), věže na Physical (seismic stunovací věžičky) a Empowering věžičky (zelené, které vám vylepšují ostatní věže) – a zároveň je nevylepšujte na 4. level. To platí pro všechny tyto věžičky! Cold věžička na 4. levelu přestává dávat chtěný chill, physical věžička přestane extrémně chtěný stun a Empowering věž přestane vylepšovat ostatní věže!

Další věžičky už můžete stavět “dle chuti” – ty nejlepší na damage ale většinou bývají Tier 4 minion (fialové) věže. Vylepšujte je na Scout Tower (létající minioni) – ty mají výbornou damage a range. Podrobněji se o této strategii můžete dozvědět právě z praktické ukázky v záznamu streamu na začátku tohoto návodu.

Oleje na ringy

Jako poslední je dobré připomenout, že si můžete naolejovat i prstýnky a tím dané věže vylepšit. Fantazii se meze nekladou, ale ta nejvíce universální kombinace je dát na 1 prstýnek +25% efekt pro Empowering věže (Sepia + Azure) a na druhý +25% range pro Empowering věže (Verdant + Black).

Seznam veškerých anointů na prstýnky můžete nalézt také na poewiki: https://www.poewiki.net/wiki/List_of_ring_anointments


Doufáme, že se vám připomenutí Blight mechaniky a menší návod líbil a třeba vám pomohl k úspěšnému zvládnutí Blight Map!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline komentáře
Zobrazit všechny komentáře